poniedziałek, 23 lipca 2012

Krótki przewodnik po nagrodach fandomowych; część 1 RPG

Ponieważ wraz z Robertem Ogłodzińskim startujemy na sędziów ENnies Awards 2013 (seriously, głosujcie na Nas) postanowiłem trochę przybliżyć nagrody jakie rozdaje się w fandomie. Serie wpisów rozpoczniemy od amerykańskich nagród przyznawanych grom fabularnym.

ENnies Awards


Oficjalnie znane jako The Gen Con EN World RPG Awards lub powszechnie jako ENnies powstały w 2001 roku jako nagrody dla gier związanych z D20/D&D przyznawane przez serwis EN World. Obecnie urosły do rangi jednych z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych w kategoriach powiązanych z grami fabularnymi. Przyznawane są corocznie w sierpniu podczas konwentu Gen Con w Indianapolis w trakcie zabawnej gali (można ją oglądać na żywo w Sieci).

Najpierw wydawcy zgłaszają swe produkty (produkty zgłoszone w tym roku) wysyłając je w liczbie 5 (dla sędziów) plus 1 dla komisji ENnies. Mogą to być produkty drukowane bądź obecnie także i e-booki. Co ciekawe do tej pory za zgłoszenie produktu płaciło się pewną kwotę, ale od edycji przyszłorocznej za zgłoszenie produktu już się nic nie płaci (pokrywa się tylko koszty wysyłki). Następnie sędziowie muszą osiągnąć konsensus: decydują który produkt zostaje nominowany w jakiej kategorii; następnie ogłaszają to w Sieci.

Przed rozpoczęciem bezpośredniego głosowania fani mają okazję nominować do 10. wydawnictw, które według nich powinny być nominowane w kategorii "Najlepszy Wydawca według Fanów". Następnie przez 9 dni każdy może oddać głos na produkty w każdej kategorii (cyfra1 oznacza najwyższą rangę dla danego produktu). Przy okazji sposród zgłoszonych nominacji fani wybierają 5. sędziów na przyszłoroczną edycję (głosujcie na 'Jakub Nowosad' i 'Robert Oglodzinski').

Zwycięzcy mają prawo do posługiwania się znaczkiem "Zwycięzca ENnies" na swych produktach.



Diana Jones Award


Kolejną nagrodą przyznawaną w trakcie Gen Conu jest The Diana Jones Award for Excellence in Gaming. Przyznawana corocznie nagroda często trafia w ręce nie tylko wydawców podręczników RPG i gier planszowych, ale także pomysłów mniej lub bardziej związanych z tym hobby (np w tym roku wśród nominowanych jest crowdfunding czy książka o LARPach w krajach Skandynawskich). W odróżnieniu od ENnies o nominacjach i zwycięzcach decyduje anonimowe i zamknięte grono ludzi zaangażowane w hobby.
Co ciekawe nie istnieje żadna Diana Jones. Statuetka w kształcie piramidy zawiera spalone szczątki ostatniego egzemplarza gry fabularnej Indiana Jones RPG, której wszystkie egzemplarze miały być zniszczone, gdy TSR straciło licencję na grę. Jedyny widoczny napis brzmi Diana Jones i stąd nazwa.



The Indie RPG Awards [korekta]


Także rozdawane na Gen Conie coroczne nagrody skierowane do małych wydawnictw, autorów  dystrybuujących swe gry via POD i ogólnie gier znanych jako indie RPG. Główna nagroda to oczywiście tytuł "The Indie Game of the Year", ale istnieje sporo innych kategorii. W pierwszym tygodniu sierpnia trwa głosowanie, w którym biorą udział wyznaczeno osoby. Internauci mogą głosować w kategorii "People's Choice Award".  Wśród tegorocznych jest między innymi Anima Prime, która ma być wydana po polsku. Wyniki podawane są także online w trakcie Gen Conu.



Origins Awards


Przedostatnie nagrody o których zamierzam Wam opowiedzieć to przyznawane przez the Academy of Adventure Gaming Arts and Design Origins Awards. Rozdawane na wiosnę w trakcie konwentu Origins Game Fair mają także najdłuższą historię sięgającą lat 70-tych poprzedniego stulecia. Jak i w przypadku Diana Jones Awards tak i nominowani tych nagród wybierani są przez zamknięte grono. Zwycięzców natomiast wybierają w głosowaniu uczestnicy konwentu Origins Game Fair. Zwycięzcy, którzy ogłaszani są podczas uroczystej, lecz zabawnej gali mają prawo do posługiwania się specjalnym znaczkiem oraz otrzymują statuetkę Kaliope (vide infra). Tegorocznych zwycięzców znajdziecie tutaj.




The OGRE Awards


Znane także jako The Oggies to przyznawana od 2011 roku przez The Organization of Gamers & Roleplaying Enthusiasts nagroda dla gier planszowych, RPG, autorów i wydawców w kilku kategoriach. Po zgłoszeniu nominacji (ogłaszanych 1. września) do końca października każdy chętny może głosować online, przy czym głosy członków organizacji (do której może przystąpić każdy) mają większą wagę.

Poruszam kwestię tej nagrody ze względu na bardzo ciekawą kategorię: Idiota Roku. Jest ona przyznwana osobom bądź wydawcom, którzy w mionym roku wykazali się głupotą, chamstwem bądź zrobili coś bardzo nieprzyjemnego dla przemysłu gier "bez prądu". Na przykład w zeszłym roku złoto zdobyło Outlaw Press za kradzież, a srebro Wizard of the Coast za zaprzestanie wydawania drukowanej wersji magazynu Dungeon / Dragon.
Inną ciekawą kategorią jest "Najbardziej dziwna zasada/cytat w grze". W zeszłym roku złoto zdobyła  zasada:  "An archdevil cannot exist on the same plane as its aspect without the aspect; if this occurs the aspect vanishes." z podręcznika "Fiendish Codex II - Tyrants of the Nine Hells".




A w Polsce?


Póki co w naszym kraju brakuje jednej porządnej nagrody fandomowej. Są pewne zalążki (choćby w serwisie Poltergeist), były pewne przymiarki wśród klubów położonych na wschód od Wisły zrzeszonych w Forum Ściany Wschodniej (co jednak upadłu w skutek braku porozumienia co do podstawowych kwestii i zniknęło wraz z rozpadem FŚW co nastąpiło w wyniku waśni między mniejszymi klubami, a Cytadelą Syriusza; kto wie - może pomysł i organizacja wróci).

Moim marzeniem jest ujrzeć w polskim fandomie nagrodę na miarę ENnies, o podobnym systemie głosowania, z dużą galą w trakcie Polconu i oczywiście mniejszą ilością kategorii (na początek "Gra Roku", "Najlepsze Grafiki", "Najlepsze Teksty", "Wydawca Roku", "Troll Roku", "Blog/Strona WWW Roku", "Za Wsparcie Fandomu", "Całokształt Twórczości od 1980 roku" i "Najlepsza Konwersja Figurki").

Kto wie może któregoś pięknego dnia uda się kategorie związane z grami RPG włączyć w konkursy dla gier planszowych. Liczę że się to uda, bo co i jak zrobić mam już opracowane. ;-)

W następnym odcinku "Krótkiego przewodnika..." opowiem o najważniejszych nagrodach dla gier planszowych. 


1 komentarz:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń