piątek, 21 października 2011

Geek, nerd, a może frajer ?

     Dla wielu znanych mi osób tożsame są takie pojęcia jak geek czy nerd. Osobiście się z tym nie zgadzam i pragnę przedstawić co rozumiem pod pojęciem geek i dlaczego to nie to samo co nerd.    Geek i nerd pochodzą z języka angielskiego i z grubsza są pojmowane jako określenie osoby totalnie zafascynowanej grami komputerowymi, programowaniem. Do tego są często osoby odcięte od życia towarzyskiego (lub prowadzące takowe wyłącznie w Sieci), dla których płeć przeciwna to nieznany obiekt z innego świata. Uzupełnieniem ich wizerunku jest niechlujne i niemodne ubranie, delikatny smrodek i masa pryszczy. To tyle jeśli chodzi o telewizję i powszechne mniemanie. Widziałem to w takich filmach jak seria Revenge of the Nerds czy Paul. Co ciekawe polski tytuł tego pierwszego filmu brzmi "Zemsta Frajerów" i jak widać od razu ma pejoratywny wydźwięk.

Tymczasem różnice między geek, a nerd są zasadnicze.
     Nerd ma wydźwięk pejoratywny i skupia się zazwyczaj na zatraconych w komputerowym świecie informatykach ( tak, to jest ekipa Microsoftu; ultimate nerd team). Rozpowszechniło się ono jeszcze w latach 80. właśnie jako synonim wiecznie ślęczącego przed monitorem często genialnego, ale mocno zakompleksionego studenta. Dopiero w późniejszych latach, gdy gry komputerowe i w ogóle same komputery stały się częścią życia codziennego słowo nerd zaczęło coraz bardziej przylegać do graczy gier fantastycznych i bywalców konwentów. W USA nazwanie kogoś nerdem w 99% przypadków ma mieć wydźwięk pejoratywny.
     Tymczasem geek oznacza kogoś kto nieustannie dąży do poszerzania swojej wiedzy w jakiejś dziedzinie. Często jest to dziedzina bardzo konkretna, jak historia ubioru epoki wiktoriańskiej lub abstrakcyjna jak memetyka. Wiedza, którą on zdobywa i zinteresowanie dziedziną daleko wykracza poza hobby i może nawet być uznane za manię. Geek to po prostu hobbysta maniak. Nie ogranicza się do jednej konkretnej dziedziny, ale ma takich kilka. W wyglądzie w powszechnym mniemaniu przypomina nerda - niechlujny strój, okulary, a do tego aspołeczne zachowania. Obecnie geek jest raczej pozytywnym wyrażeniem.
I dla nerdów, i dla geeków częstymi obszarami zainteresowania są nauki ścisłe, informatyka, gry fabularne i figurkowe oraz konwenty.

    Zdaje się, że to tyle co chciałem rzec na ten temat. Oczywiście każdy inny geek może inaczej interpretować znaczenie słów nerd i geek. Dla mnie na pewno nie oznacza ono "frajera", "wypierdka", "kujona" (geeki które znałem miały raczej przeciętne oceny ;) ) czy "idiotę" (to wszystko określenia z seriali i filmów).

Poza tym zapraszam do zapoznania się z Geek Code i stworzenia własnego (możecie wrzucić w komentarzach). Odcyfrować Geek Code możecie tutaj.

Mój Geek Code:

-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.1
GCC/J/SS d-(-)@>+ s:+ a- C>++++$ UL-- P? L>$ E? W>+++$ N o? K--? w+ !O !M !V PS+++>+++$ PE+>$ Y++>$ !PGP t++ 5+>$ X++++>$ R+++>$ tv+>$ b++++>$ DI+ D+ G++>$ e+++$>$ h r++(+) y++++
------END GEEK CODE BLOCK------


1 komentarz:

  1. Ja bym dodał jeszcze jedno - geeki, wbrew pozorom, są istotami bardzo społecznymi i lubią swoje własne towarzystwo. Nerdzi stronią od kontaktów z innymi. ;)

    OdpowiedzUsuń