niedziela, 30 października 2011

Polska w RPG cz. 1 - Cyberpunk 2020 & Transhuman Space

     Slawia - taki tytuł będzie nosić kolejny dodatek do Wolsunga, gdyż takie miano nosi wanadyjska Polska. Nim to jednak nastąpi postanowiłem przyjrzeć się jak twórcy gier fabularnych widzą Polskę ( lub po prostu polskie tereny). Na początek nieśmiertelny Cyberpunk 2020. Następnie wspomniane będzie co nieco o Polsce 2100 z settingu Transhuman Space.    Podręcznik główny do gry Cyberpunk 2020 nie zawierał szerszych informacji na temat naszego kraju. Także wydane w Polsce dodatki nie poruszały tej tematyki. Był jednak projekt POLAND 2020 jednak według tego co napisano na stronie była to luźna interpretacja Polski w uniwersum Cybera.
Tymczasem na zachodzie wydano dwa 'europejskie podręczniki'. Oba nationbooki nosiły nazwę Eurosource, przy czym ten drugi miał dodatkowo w nazwie Plus i był jakby poprawioną wersją tegoż pierwszego. Właśnie w tym drugim podręczniku możemy przeczytać aż 2 strony A4 poświęcone Polsce.


Po pierwsze rząd - gdy warszawska giełda padła w 1994 roku, a bezrobocie skoczyło i zaczęły się zamieszki prezydent Wałęsa wprowadził stan wojenny (Wałęsa naprawdę myślał o wprowadzeniu stanu wojennego gdy SLD wygrało wybory w '93 roku; był nawet dogadany z wojskowymi). Stworzył także tajną policję antykorupcyjną 'Harbringers' (z ang. - Zwiastujący), która ma utajnioną liczbę funkcjonariuszy i praktycznie nieograniczoną władzę. Mimo to gospodarka legła w gruzach, ogromna część majątku państwowego trafiła w pazerne łapy zagranicznych korporacji, a bezrobocie sięgnęło 20%. Tylko szara strefa i wyrobiona w PRL zaradność uchroniła Polaków przed całkowitym załamaniem. Kolejnym prezydentem został idealista Arkadiusz Szulc. Nie zniósł on stanu wojennego i dalej pozwalał na szarą strefę. Sam siebie traktuje jak zbawcę narodu.
Po drugie Kościół - w 2014 nowy papież (następca JP II) zapowiedział drastyczną, liberalną i nowoczesną reformę Kościoła Katolickiego. Polski kardynał Konrad Lewandowski przemówił do narodu nazywając papieża szaleńcem. Jednocześnie powołał do życie Kościół Polski. Z poparciem 67% obywateli i prezydenta Szulca nowa organizacja uniezależniła się od Watykanu. Lewandowski dzierży w Polsce władzę równą papieżowi, a Kościół Polski ma ogromny majątek.
Po trzecie mafia - rosyjska mafia mimo, że rozbita na kilkanaście grup przez Zwiastujących kontroluje większą część gospodarczego podziemia. Interpol i inne agencje robią co mogą by mimo braku zgody od polskich władz zlikwidować ruskich nim przeniosą się dalej.
Po czwarte wojna - w podręczniku głównym do Cybera można wczytać, że w 2018 w Europie Wschodniej wybuchły wojny. Szczegółów można się dowiedzieć z Eurosource Plus. Otóż chcąc mieć dostęp do rynków państw postkomunistycznych Wspólnota Europejska z Niemcami na czele wspomogły ambitnego czeskiego generała Skroupa w rewolcie i tak w 2018 Czechy najechały Polskę. Do 2020 Polsce udało się wyprzeć wojska południowego sąsiada i nawet najechać wroga. Obecnie polskie władze wspierają partyzantkę w Czechach, gdzie z drugiej strony Niemcy wspierają generała Skroupa. Kolejna wojna polsko-niemiecka, tym razem u Czechów.
Opis Polski z E+ można znaleźć w piątym numerze czasopisma Portal. Polecam tę lekturę oraz jeśli ktoś zdobędzie podręcznik Polska 2020.

     Transhuman Space to całkiem inna liga. Ten hard sci-fi setting oparty o mechanikę GURPS zawiera nieco mniej materiałów o Polsce. Jednak z podręcznika głównego oraz dodatku Fifth Wave dowiadujemy się, że przyszłość RP jest jaśniejsza. Polska dużo uzyskała wstępując do Unii Europejskiej. Już po kilku latach stała się jedną z ważniejszych sił. Z inicjatywy polskich polityków w 2041 na mocy Traktatu Warszawskiego państwa UE przeniosły większość swej suwerenności na instytucje unijne.  Polska od 2080 roku inwestuje pieniądze w rosyjski rynek i prowadzi sporo przedsięwzięć typu joint-venture z Rosjanami. Gospodarczo Polska nie odstaje bardzo od reszty rozwiniętego świata.  Posiada nawet średniej wielkości grupę wojsk kosmicznych - statki transatmosferyczne (tzw TAV) oraz dwa stare ciężko uzbrojone SDV (Space Dominance Vehicle). Zamierza także zakupić nowe szybsze SDV. Polscy naukowcy biorą udział w wielu badaniach - od budowy windy orbitalnej na Kilimandżaro po badania na Europie. Polska była także jednym z pierwszych krajów, które uruchomiły u siebie elektrownie zimnofuzyjną opartą o hel 3.
Jest to więc dość pozytywna wizja  i nie tylko polecam lekturę settingu Transhuman Space, lecz także rozegranie kilku sesji.

W kolejnych odcinkach Eclipse Phase, CthulhuTech, Rifts, Castle Falkenstein i inne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz