poniedziałek, 28 listopada 2011

Polska w RPG cz. 2 - Shadowrun

Kolejny wpis z serii 'Polska w grach fabularnych'. Tym razem wziąłem na warsztat Shadowrun 4th edition, wraz z pokazaniem różnic odnośnie wcześniejszych edycji.        O świecie gry Shadowrun w czwartej odsłonie najwięcej się dowiadujemy z podręcznika Sixth World Almanac. Tym razem znów Polskę nie oszczędzono. W 2005 roku Białoruś zmagająca się z etniczno-społecznym konfliktem wewnętrznym postanowiła uspokoić wszelkie napięcia i zastraszyć wszelkie wrogie siły. Tak oto rozpoczęły się Border Wars gdzie Polska oberwała najbardziej (choć brak wzmianki dokładnie jak ataki wylądały). Następnie w 2031 roku rosyjskie wojska najeżdżają Polskę. Według podręcznika była to reakcja na napięcia spowodowane polskim atakiem bombą próżniową na instalacje wojskowe w Kaliningradzie. Polskie wojsko zmieszane i nieprzygotowane szybko się poddaje. Rozpoczynają się Euro Wars. Od tej pory Polska znajduje się pod okupacją i istnieje jako państwo zależne. Reaktywuje się Armia Krajowa, która atakami na przejęte przez rosjan fabryki i magazyny doprowadza polską gospodarkę do ruiny. W 2047 roku Małopolska zostaje ogłoszona Wolnym Województwem (Free State). Mapa Europy według czwartej edycji.


        To by było tyle jeśli chodzi o edycję czwartą. Z wcześniejszych edycji możemy się jeszcze dowiedzieć o tym iż mazurskie jeziora zatruła zawalona kopalnia, a następnie wojsko otoczyło cały teren by skażone istoty nie atakowały ludzi i metaludzi. Oświęcim stał się na jakiś czas miastem duchów gdy wszyscy zamordowani w obozie zagłady powstali jako duchy. Dopiero mnisi z zakonu św. Sylwestra tworzą bariery znane jako "Granica Dusz". W roku 2062 w Małopolsce pojawia się smok, który niszczy miasteczko, a następnie zakłada  w Tatrach swą enklawę (od Czarnego Dunajca do Jeziora Czorsztyńskiego). Zwie się Całożerca, ale wyznawcy mówią o nim jako o odrodzonym smoku wawelskim.

Nieścisłością jest pojawienie się Rosjan w Polsce. Według podręcznika Shadows of Europe Polska po I Eurowojnie była tylko marionetką, a to dopiero prezydent Rybiński wezwał wojska rosyjskie na pomoc by zagwarantować sobie władzę autorytarną. Armia Krajowa doprowadziła nawet do kolejnego powstania, które zakończyło się męczeństwem partyzantów. Dodatkowo według wcześniejszych edycji Dolny Śląsk ogłosił się Wolną Republiką Polską. W tym miejscu znajdziecie mapę Polski według danych z edycji 1,2 i 3, a więcej o wydarzeniach w Polsce według poprzednich edycji przeczytacie skrótowo (polecam zajrzeć więc do Shadows of Europe) tutaj.

2 komentarze:

  1. Weź mi przypomnij, przywódca powstania nazywał się jak który gość z polskiego fandomu RPGowego? Mochocki czy Marszalik?

    OdpowiedzUsuń
  2. Michał "Daddy" Marszalik :)

    OdpowiedzUsuń