czwartek, 26 stycznia 2012

Piractwo i RPG

 Piractwo to problem, który chce się rozwiązać poprzez różne tajne negocjacje. Nie ulega wątpliwości, że piractwo gier fabularnych także istnieje (vide wyniki ankiety Rynek RPG w Polsce). Nim jednak zaczniemy mówić, że to złe chcę przedstawić trzy kazusy: kazus Transhuman Space vs Arathi, kazus Eclipse Phase CC oraz kazus Czasopisma Magia i Miecz.

Kazus Transhuman Space vs Arathi
      Lata temu na jednym z Falkonów usłyszałem o grze Transhuman Space. Setting mnie zafascynował i zapragnąłem go mieć. Zaczęły się żmudne poszukiwania - na Amazonie "out of stock", Rebel nie sprowadzi, Warehouse 23 ma tylko PDF. Wkurwiłem się. Zdarłem plik z Sieci i go wydrukowałem. Czy ktoś zarobił? Tak, właściciel ksera wziął ode mnie za wydruk i oprawę 310 zeta. Więc autor nic nie zarobił? Otóż nie! Po przeczytaniu i zapoznaniu się z settingiem kupiłem prawie wszystkie dodatki, a potem po dodruku także podręcznik główny (i jak zdobędę pieniądze kupię 3 brakujące). Więc jednak ktoś na tym zarobił. No ale nie miałem prawa ściągnąć pliku nawet jeśli gra była niedostępna, prawda?


Kazus Eclipse Phase CC
      Eclipse Phase kupiłem od razu po wydaniu. Zdziwiło mnie wielce, że podręcznik został wydany na licencji Creative Commons. Oznacza to, że mogę go podawać dalej. Pamiętam, że na RPGNet wybuchła swoista panika. Gracze i autorzy psioczyli mówiąc, że to strzał w stopę; że w takim układzie nikt nie zechce kupić podręcznika. Błąd! Eclipse Phase sprzedał się praktycznie od razu, drugie i trzecie wydanie także. I teraz ich wszystkie podręczniki są wydawane na CC i wszystkie się świetnie sprzedają. Mało tego - dzięki takiej wolności co do tworzenia utworów zależnych już powstały fanowskie tłumaczenia (np na japoński) i różne konwersje i nikt nikogo nie oskarżył, nikt nie jęczał. A tak btw: w podręczniku Panopticon (który też jest na CC i którego niestety mam tylko PDF) są nawet Anonimowi.

Kazus Czasopisma Magia i Miecz
      MiMy to było coś. Produkt który sprawiał, że chciało się grać. Obecnie ciężko go dostać. Jasne że na Allegro i innych serwisach sprzedają tego tonami. Ale rozpadające się podręczniki ciężko się czyta. Więc kto może ten skanuje i wrzuca w Sieć (głównie na Chomika).
I tu się nie zgodzę z Hołdysem i innymi artystami, że to źle. MiMy nie są w sprzedaży od dawna. Napędzały fandom i mogły by to robić dalej. Nikt chyba jednak w Magu nie pomyślał, że to byłby niezły pomysł by przejść na CC. Stworzyło by się wtedy serwis gdzie numery MiMów i artykuły były by sortowane datami jak i tematyką. Do tego każdy by mógł dodać coś od siebie. Legenda by żyła, a gracze by tylko zyskali. Poza tym Portal powinien zrobić to samo z Portalami - tylko by im wyszło na dobre (ich Gwiezdny Pirat piraci blueprinty statków kosmicznych?).

     

Na koniec zapraszam do lektury informacji o projekcie POLAND A.D. 2020, w którym pojawia się problem praw autorskich. Projekt nie mógł się przez to między innymi rozwinąć.
No i ciekawostka: moją pracę magisterską z prawa pod tytułem "Informatyzacja Administracji Publicznej" oznaczyłem licencją Creative Commons. Potem Uniwerek chciał wiedzieć "jakim prawem"; ponoć oni mają prawa do mojej pracy. Kazałem przeczytać rozdział pracy mgr gdzie było wyjaśnione co to CC. Odczepili się. To tyle; następny wpis będzie już pewnie gdy dostanę I0 w łapki.

7 komentarzy:

 1. "Ponieważ nie mam konta bankowego online; mój durny bank żąda za to 50 zeta + 10 zeta co miesiąc. I przez to nie mogę robić przelewów."

  mbank - konto za darmo, jak bardzo bardzo cenisz bezpieczenstwo to wirtualna visa 25 zl/rok, jak normalnie ;) to visa/mastercard za darmo (pod warunkiem transkacji na 100 zl/miesiac, inaczej 2 zl za karte). Jak nie ten bank, to inny z podobna oferta. Zmien bank.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam taki zamiar. Póki co nie mogę tego zrobić (za dużo formalności, które sprawią, że przez miesiąc będę bez kasy; już próbowałem). Zmienię gdy znajdę pracę.

   Usuń
  2. Nie mowie, zebys od razu zlikwidowal stare konto. Zaloz sobie po prostu drugie.

   Usuń
 2. Taka jedna kwestia wyrwana z kontekstu tego co piszesz Arathi (w większości się zgadzam). MiMy są dostępne w postaci Najlepsze z najlepszych - 4 tomy po 35 PLN (jeszcze do niedawna po kilkanaście PLN).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale nadal to nie jest wszystko. A taka Puszka Pandory to było coś. :)

   Usuń
  2. A i tak: zgadzam się z tobą: Najlepsze z Najlepszy też kiedyś miałem.

   Usuń
 3. No Seji... przekonałeś mnie. Napisałem do mBanku jak to zrobić sprawnie i szybko by mieć kasę już za dwa tygodnie gdy wpłynie. :D

  OdpowiedzUsuń